O (ne)kultúre na Slovensku

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) zoškrtala peniaze pre kľúčové kultúrne inštitúcie tak, že mnohé z nich si už ani neškrtnú. Aj preto ju chce kultúrna obec odvolať.

Ministerstvo kultúry má na starosti múzeá, divadlá či galérie, čo sú inštitúcie, kde nepredpisujú lieky, nerozdávajú tituly, ani nečapujú pivo. Výsledok? Bežný človek sa o ne zaujíma menej.

Posledné udalosti spojené s ministerským úradom pod vedením smeráčky Laššákovej by však mali upútať aj ľudí, ktorí chodia za kultúrou iba po polnoci na karaoke.

A nejde iba o skresané rožpočty pre Slovenskú národnú galériu či Kunsthalle. Stopla tiež dotácie pre kultúrne podujatia, organizované LGBTI komunitou.

Petíciu s názvom Kultúrny reparát za odvolanie Laššákovej iniciovali viac ako tri stovky umelcov a podporilo niekoľko tisíc ľudí. Umelecká obec adresovala premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) výzvu so žiadosťou, aby navrhol na ministerský post „osobnosť, ktorá sa svojou kvalifikovanosťou bude môcť uchádzať o dôveru verejnosti“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.